روستای تاریخی کنگ - طرقبه مشهد

روستای تاریخی کنگ - طرقبه مشهد

کنگ، روستایی از توابع شهرستان طرقبه استان خراسان رضوی ایران است ، قدمت این روستا به حدود بیش از 1000سال پیش برمیگردد.روستای پلکانی در دامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود و در ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد که با توجه به کوهستانی بودنش درختان فراوان و بادهای بسیار و آب و هوای معتدل برخوردار است ، کنگ دو معنا دارد، اول به معنای پرنده‌ای قوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند و در دگر معنا به دژ مستحکم تعبیر شده‌است. . از مکان‌های مهم مذهبی این روستا مزار شیخ عبدالله‌است که یکی از عرفای این دیار بوده است
نای بند ، ماسوله کویر لوت

نای بند ، ماسوله کویر لوت

روستای نایبند در طبس قرار دارد که در دامنه ی کوهستان و مشرف بر کویر لوت در جنوب شهرستان طبس و با نزدیک ترین فاصله از شهر دیهوک نیز قرار گرفته است. روستایی در دل کویر که وقتی به آن وارد می شوید باورتان نمی‌شود، اینجا کویر باشد، کشتزارهای گندم و جو، نخلستان‌های زیبا و باغ ‌های مرکبات جلوه‌ گری زیبایی دارد و مناظری بکر آفریده است. روستای نایبند در طبس جز روستاهای پلکانی کشورمان قرار گرفته و عنوان ماسوله کویری را به خود اختصاص داده است. این روستا همچون جزیره ای سبز در میان کویر به نظر می رسد و جلوه ای شگفت انگیز دارد. قدمت روستای نایبند در طبس به قرون اولیه تاریخ اسلام بر می گردد.
زیارتگاه مزار شاه - راور کرمان

زیارتگاه مزار شاه - راور کرمان

در فاصله نه چندان دور از شهر راور در منطقه کوهپایه دُرّان روستای کوچکی است موسوم به مزار شاه که این روستا از نظر تقسیمات کشوری از توابع دهستان حُرجُند بخش کوهساران شهرستان راور ودر دره رودخانه دایمی اما کم آب موسوم به رود غار قرار گرفته است واین رود از ارتفاعات منطقه گزک و حرجند سرچشمه گرفته و با حفر دره ای عمیق با دیواره های رسوبی بلند با اشکال فرسایشی بسیار زیبا که سرتاسر پوشیده از نیزار های انبوه با درختان فراوان غالبا گز پوشیده شده است به چاله تکاب در لوت مرکزی حوالی ده سیف وشفیع آباد شهداد وارد می گردد و گر چه آب آن کمی شور است اما بین راه و در منطقه شهداد از آب آن جهت کشاورزی استفاده می گردد. مسیرراه مالرو امتداد دره رودخانه غار از مزار شاه تا دشت لوت،تکاب شهداد حدودآ 35 کیلومتر است که در قدیم الایام این مسیر مورد استفاده بازرگانان وکاروان های تجاری بوده است و کالا های تجاری مهمی از جمله نمک را از این طریق از شهداد به شهرهای دیگر حمل می نموده اند. دراین روستا دو مقبره ی مربوط به روزگاران گذشته را در آرامگاهی شبیه به گنبد جبلیه ی کرمان در خود جای داده است ،یکی از آن لوط پیامبر و دیگری مربوط به ابراهیم ادهم.البته سنگ مزار این دو آرامگاه قدمت چندانی ندارد و بر روی آنها عبارت شاه سلطان ابراهیم ادهم و پیغمبر لوت نوشته شده است. ناصر صادقی به همراه مادرش تنها بازمانده این روستا هستند که سالیان سال (حدود 15 سال) تنها در این منطقه زندگی میکنند و خادمی این زیارتگاه را بر عهده دارند
اورامان در دو راهی سنت گرایی و سنت گریزی

اورامان در دو راهی سنت گرایی و سنت گریزی

روستای بزرگ و مرزی اورامان تخت از توابع شهرستان سرو آباد کردستان است ، در گذشته نه چندان دور زندگی در آن با سبک سنتی ، معماری بومی و آداب و سنن کردی در جریان بوده است. حضور توریست های خارجی با فرهنگ های متفاوت و ورود اینترنت پرسرعت ، تغییرات بسیاری را در فرهنگ مردم روستا بوجود آورده است و هر روز بیشتر از دیروز از فضای سنتی گذشته فاصله گرفته است. به مرور زمان صدای طبیعت روستا جای خود را به صدای ماشین ها ، معماری سنتی جای خود را به معماری مدرن داده است ، دیگر خبری از پوشش محلی و رسم و رسومات سنتی به سبک و سیاق گذشته نیست.
دره زگلیک - اهر

دره زگلیک - اهر

زگلیک کوربلاغ روستایی است در دهستان قشلاق بخش مرکزی اهر واقع شده است ،وجه تسمیه این روستا به جهت دره ای است که درمجاورت این روستا واقع شده است دره زگلیک یا جیریخلار، دره ای کاملا بکر و طبیعی و ناشناخته بطوریکه که از دید گردشگران پنهان مانده است و آنطور که شایسته باشد این دره معرفی نشده است بغیر از افراد بومی و کوهنوردان کمتر کسی این منطقه بکر را می شناسند. در سالهای اخیر توسط کوهنوردان تلاش زیادی برای معرفی این مکان صورت گرفته است ولی از طرف اداره میراث فرهنگی و گردشگری اهر هیچ برنامه ای برای ثبت ملی و معرفی این منطقه صورت نگرفته است. کوهنوردان به این کوهها، کوههای مریخی نیز می نامند.
کلاش بافی ، هنر دستان مردم کرد

کلاش بافی ، هنر دستان مردم کرد

کلاش بافی ( گیوه بافی ) یکی از پر رونق ترین هنرهای دستی منطقه اورامانات است، حمایت از این هنر موجب رونق تولید و حمایت از تولید داخلی خواهد بود. کمیته امداد امام خمینی (ره) با حمایت از این صنایع دستی ، موجب رونق این تولید در منطقه شده است. خانم عینا حیدری از روستای نوین و آقای فتاح مراد ی از روستای رودبر ، با دریافت وام از کمیته امداد امام خمینی (ره) ، به رونق این صنایع دستی در منطقه پرداختند و سبب اشتغال در روستای خود شده اند.
نماز عید سعید فطر - اورامان تخت کردستان

نماز عید سعید فطر - اورامان تخت کردستان

شهر مرزی اورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد و 75 کیلومتری مریوان در استان کردستان می باشد.
برداشت چای بهاره - املش گیلان

برداشت چای بهاره - املش گیلان

همزمان با اواخر ماه اردیبهشت برداشت و فرآوری چای بهاره در مزارع گیلان آغاز شده است. فرق چایی بهاره با چای تابستانه و چای پاییزه در این است که چای برداشت شده از باغات شمال کشور در فصل بهار از یک تلخی و طعم گس بیشتری نسبت به چایی‌های تولید شده در فصل تابستان و چای پاییزی برخوردار است.ممتاز، شکسته، قلم، باروتی و خاک از رقم های مهم چای خشک تولیدی در شمال ایران است.گیلان و مازندران 55هزار خانوار چایکار و 25هزار هکتار باغ چای دارد. که از این باغات ۱۱۵ هزار تن برگ سبز برداشت شود که ۴۵ هزار تن آن مربوط به چین بهاره است.چایکاران در سه مرحله بهاره، تابستانه و پائیزه برگ سبز برداشت می شود.90 درصد چای کشور در گیلان تولید می شود.
شير ايراني ـ باغ وحش ارم

شير ايراني ـ باغ وحش ارم

پس از ۸۰ سال؛ غرش دوباره شیر ایرانی
سنگ نگاره های ماقبل تاریخ، دره نگاران - سراوان

سنگ نگاره های ماقبل تاریخ، دره نگاران - سراوان

سنگ نگاره‌های دره نگاران در شهرستان سراوان، بخش جالق، روستای ناهوک واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۵۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. دره نگاران در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال غربی دهستان ناهوک و ۷۵ کیلومتری شهرستان سراوان واقع شده است. سنگ نگاره‌ها موجود در این دره که در محدوده کوچکی از این دره به بیش از هزاران نقش به صورت تک نگاره و تابلوی پرنگاره می‌رسد، در نوع خود بی‌نظیر هستند و می‌توان از آن به عنوان بزرگترین مجموعه شناخته شده سنگ نگاره در ایران با قدمتی ۱۰ هزار ساله یاد کرد. نگارگران عصر شکار موضوعاتی که برای هنر خود انتخاب می‌کرده‌اند بیشتر عبارتند از حیوانات از قبیل گاو وحشی، شتر دوکوهانه و بز کوهی با شاخ‌های بزرگ و کشیده که به سبک‌های گوناگون در غالب صحنه‌ها دیده می‌شود. نقوش شکارگرا و جدال انسان‌ها با یکدیگر و و تصاویر ماه و خورشید از دیگر موضوعات این سنگ نگاره‌ها هستند، همچنین سنگ نگاره ای از دوره اسلامی در این منطقه وجود دارد که در نوع خود منحصر بفرد است.